Başa Dön
Danışma için hafta içi hafta sonu arayabilirsiniz.... Whatsapp Danışma bostancı ayak sağlığı merkezi0507 996 62 62
Bize mesaj gönderin
https://wa.me/905079966262
Çalışma saatleri
Pzt - Cts: 09:30 - 20:00
tırnak mantarı

TIRNAK MANTARI NEDİR?

Tırnak mantarı; tırnakta şekil bozuklukları, tırnakta kalınlaşma ve sertleşme ile kendini gösteren onikomikoz olarak adlandırılan bir tırnak sorunudur. Tırnak mantarı enfeksiyonu esas olarak dermofit adı verilen organizmalar tarafından oluşturulur. Bu yalnızca kozmetik bir sorun değildir. Mantarlar tırnağın keratin dokusu içine yerleşir. Tırnak yatağı ve plağını tutan bir enfeksiyondur. Tüm tırnak problemlerinin yaklaşık % 50 sini oluşturur. Kalıtsal bir sorun olmamakla birlikte bulaşıcı olması nedeniyle aile içinde diğer bireylerde de sorun oluştura bilir. Başlangıç döneminde problem yaratmaz. Ancak zamanla tırnağın kalınlaşmasıyla ayakkabı giyerken rahatsızlık hissi verir ve ağrıya yok açar. Tırnağın kesilmesi zorlaşır, tırnak mantarı enfeksiyonları genellikle ayak tırnağının serbest uç kısmından başlayıp tırnak köküne kadar iner. Tırnak mantarı basit darbe veya yaralanma ile başlar. Tırnağın kırılması, tırnakların çok kısa kesilmesi, tırnağın travmaya maruz kalması, dar ayakkabıların tırnağı sıkıştırması tırnağa yapılan yanlış müdahalelerle yaralanan tırnağa mantar adı verilen organizmaların yerleşmesi kolaylaşır.


TIRNAK MANTARI NASIL BULAŞIR

Tırnak mantarı bulaşıcıdır. Tırnak mantarı doğrudan insan teması olmadan ortak kullanım alanlarından da bulaşıyor.Sıcak ve nemli alanlarda gelişen mantarlar havuzlardaki dezenfekte edilmemiş ayak banyolarında bile yaşayabiliyor.Bu nedenle özellikle tatil yaparken havuz başında geçirilen uzun zamanlarda çok dikkatli olmak gerekiyor.Kapalı ayakkabılar ve çoraplar ayağı sıcak ve nemli tuttuğu için kalınlaşmış tırnak üremeye uygun ortam sağlanmış olur,bu koşullar altında da hızla çoğalır.Tırnak mantarı sıklıkla deri mantarının tırnağa bulaşmasıyla ortaya çıkar.Bu doğrudan yayılım yoluyla olabileceği gibi, mantarlı bölgenin kaşınması ile el tırnağına oradan da vücudun başka yerlerine bulaşabilir. Sterilize edilmemiş manikür ve pedikür aletleri, Ayakkabılar ve terlikler ( ortak kullanılan), Soyunma odaları ve Bahçeler.

TIRNAK MANTARININ BELİRTİLERİ

 • Tırnak yüzeyinde ve renginde değişiklik.( Beyaz,sarı,kahverengi,gri,yeşil)
 • Tırnaklarda pul,pul kalkma.
 • Tırnakta çatlak.
 • Tırnaklarda kalınlaşma.( Kalınlaşan tırnakta acı ve hassasiyet)
 • Ağır koku.
 • Tırnağın etrafı ve altı ,ölü deri ile doluluk.
 • Tırnak yatağından ayrılma.
 • Tırnakta boşalma.

KİMLER RİSK ALTINDA :

 • Bağışıklık sistemi yetersiz olanlar.
 • Dolaşım sorunları olanlar.
 • Ayak derisinde kalınlaşmış tırnak enfeksiyonu olanlar.
 • 65 Yaş üzeri olanlar.
 • Diabet hastaları.( Dış etkenlere karşı dirençleri düşüktür )
 • Atletler,koşucular ve dansçılar gibi ayaklarına fazla yüklenenler.

Tırnak mantarı sağlık sorunu olması yanında,tırnağın görüntüsünüde bozan ‘’kozmetik ‘’ bir sorundur.Görüntü olarak,tırnağın uç kısımlarının çatlaması ve kalınlaşması,bazen de tırnağın uç kısmından un gibi dökülmesi şeklinde görülür.Ayrıca tırnağı kalınlaştırdığı için tırnak batmasının başlıca sebeplerinden biridir.Kalınlaşmış tırnak vücudun dışarı açılan zayıf bir kapısı haline gelerek dış ortamdaki mikropların kolayca geçmesine neden olur.Bu sebepten kana mikrop karışması ile ölümlere dahi sebebiyet verebilir.

PODOLİFE İLE TIRNAK MANTARI ARTIK PROBLEM OLMAKTAN ÇIKMIŞTIR…
mantarli_tirnak_sonrasi
mantarli_tirnak_sonrasi
mantarli_tirnak_sonrasi
mantarli_tirnak_sonrasi
mantarlı tırnak bakımı